Domain Sorgulama


Size Sunduğumuz Ayrıcalıklar

Sahibi olduğunuz alan adınızla ilgili kontrol panelimiz üzerinden yapabileceğiniz bazı işlemleri kısaca özetlemek istedik. domain
 • Anında AktivasyonBeklemek yok. Online tescil sistemimiz sayesinde, sipariş edilen tüm alan adları anında tescil edilip aktif olmaktadır. (Belge gerektiren .tr uzantılı alan adları hariç)
 • Online YönetimAltınSoft müşteri panelleri üzerinden alan adlarınız ile ilgili tüm işlemleri online anında yapabilirsiniz. Yapılan tüm işlemler anında geçerli olmaktadır.
 • Online DNS GüncellemeAltınSoft müşteri panelleri üzerinden tüm dns güncelleme işlemlerini online ve ücretsiz olarak yapabilirsiniz. DNS güncelleme işlemleri kısa bir süre içinde geçerli olmaktadır.
 • Ücretsiz Name Serverns1.altinsoft.com gibi name server adreslerinizi AltınSoft müşteri panellerimiz üzerinden ücretsiz olarak oluşturabilir ve isteğiniz zaman güncelleme yapabilirsiniz.
 • Whois YönetimiAlan adınıza ait whois (iletişim adres vs.) bilgilerini istediğiniz zaman ücretsiz olarak AltınSoft müşteri panelleri üzerinden güncelleyebilirsiniz.
 • 7/24 Online DestekAltınSoft destek ekibi günün her saati hizmet vermektedir. Olası sorunlar en kısa zamanda çözülmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Aklınızdaki tüm soruların cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz.
 • Alan Adı Nedir?
  Alan adı sitenizi tanımlayan ve tarayıcınızın adres çubuğunda bulunan addır. Alan adları ICANN'e kayıtlı kayıt kuruluşları tarafından küçük bir ücret karşılığında tescillenir. Alan adı sahibi olmak için bir ön koşul yoktur, büyük ya da küçük işletme olmanızın bir önemi yoktur, bireysel olarak kişisel projeleriniz için de alan adı sahibi olabilirsiniz. Her alan adı sağlayıcısı farklı bir ürün yelpazesi, farklı özellikler ve farklı bir hizmet kalitesi sunar.
 • Hangi Alan Adını Seçmeliyim ?
  Doğru alan adını bulmak, insanların sık sık ziyaret etmek isteyeceği bir site oluşturmaktaki ilk adımdır. altinsoft.com üzerindeki alan adı arama sihirbazını kullanarak dilediğiniz alan adının müsait olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • DNS Nedir? Alan Adı ile Ne İlgisi Var?
  Her alan adı IP adresi olarak adlandırılan bir internet adresine bağlıdır. Alan adları sayesinde internet kullanıcıları bu numaraları ezberlemek zorunda kalmadan websitelerini ziyaret edebilirler. altinsoft.com adresini ziyaret ettiğinizde tarayıcınız ve bilgisayarınız sitemizin DNS kayıtlarını okur ve bu anlık yönlendirme işlemi sayesinde sunucumuzun içerisindeki dosyaları tespit ederek size sunar. Diğer hizmet sağlayıcılar da genellikle altinsoft.com gibi alan adı aldığınızda sizin için otomatik olarak DNS kayıtları oluşturur.
 • Süresi Biten Alan Adını Nasıl Yenilerim ?
  AltınSoft olarak alan adı süresiniz bitmesine 1 ay kala sistemimize kayıtlı olan e-posta adresinize bir bildirim gönderiyoruz. Alan adınızın yenileme süresini kaçırdıysanız telaşa kapılmayın. Çünkü alan adınızı yeniden kullanabilmeniz için ortalama 30 günlük bir yenileme sürecine girer. Bu süreç içerisinden ödemesini yaparak alan adınıza tekrar sahip olabilirsiniz. Ancak yenileme süresi içinde alan adını yenilemezseniz, alan adınız ikinci aşama olan kurtarma sürecine girer. Bu süreç içerisinde alan adınızı yenilemek için normalden daha yüksek bir fiyat ödemeniz gerekir.
 • Alan Adı Tescil Ederken Nelere Dikkat Etmeliyim ?
  Alan adı kaydederken şu kurallara dikkat etmelisiniz; Bir alan adı en fazla 63 karakter uzunluğunda olabilir. Sadece İngilize harfler(a-z), rakamlar(0-9), tire işareti(-) desteklenmektedir. Boşluk ve özel karakterler (!,$,&,?) kullanılamaz. Alan adının ilk ve son karakteri ile üçüncü ve dördüncü karakteri tire işareti(-) olamaz.
 • Domain Tescil Etmenin Faydaları Nedir ?
  Alan adı (domain), müşterilerinize ve takipçilerinize karşı işletmenizin veya sizin internet üzerindeki güvenilirliğinizi artırır. Bir alan adı kaydettirmenin başlıca faydaları şunlardır: Çevrimiçi kimliğiniz kurulmuş olur, Marka değeriniz sergilenir, Arama motorlarında gözükmeye başlarsınız, İş imkanlarınız genişler. En önemlisi ise rakiplerinizin sizin isminizi tescilleyerek, isminizin dolandırıcılık gibi kötü niyetli faaliyetlerde kullanmasının önüne geçebilirsiniz.