VPS Server | VDS Server | VPS Sunucu | VDS Sunucu

Bu yazımızda vps server, vps sunucu, vds server ve vds sunucu kavramlarına değineceğiz.  VPS ve VDS; bir sunucunun özel sanallaştırma programlar kullanılarak kendinden daha küçük sanal sunuculara bölünmesine denir. İngilizce uzun hali Virtual Private Server ve Türkçe manası ile ‘Sanal Özel Sunucu’ olan bu sistem birden fazla sanal sunucu sağlanan bir noktada VPS sunucu ise her birine özgür bir biçimde çalışma olanağı tanır. Bu andan itibaren artık her sanal sunucunun kendisine ait olan kapasitesi, kontrol paneli ya da işletim sistemi bulunur. Paylaşım yapılan sunuculara erişim kısıtlanmaktadır.
Şimdi bu tanımlara daha anlaşılabilir bir örnekle cevap vermek gerekirse bunun için bir bilgisayar düşünün. Üstelik 15 GB gibi bir kapasiteye sahip bilgisayar. İşte bu noktada sunucu içerisinde 1 GB’tan oluşan tam olarak 15 tane ayrı bilgisayar kurulabilir. Elbette bu bilgisayarlar gerçek olarak, yan maddesel halde olmadıkları için sanal olarak isimlendirilirler. Fakat kullanım olarak tıpkı gerçek bir bilgisayar varmış gibi çalışırlar. Her biri için işletim sistemi yüklemesi yapılabilir ya da kapasiteleri değiştirilebilir ve farklı programlar ile çalıştırılabilir. Bu kısımda ise VPS sanal sunucu ile her hangi bir bilgisayarın kullanılmayan RAM ve benzeri kaynak kısımları sanal bilgisayarlara adanabilmektedir. VPS sunucu ile VDS sunucu arasında fark vardır. VPS sunucuda fazla işlemci kullanan veya fazla ram kullanan bir sunucu nedeniyle diğer vps sunucular etkilenebilir, izole bir yapıda değildir. VDS sunucuda tüm kaynaklar izole olarak dağıtılmaktadır. VPS eski bir teknoloji, vds ise yeni teknoloji ürünüdür. AltınSoft olarak vds sunucu hizmetleri sağlamaktayız. Şuan için 8 farklı ülkeden vds server hizmeti sağlıyoruz. Sunucu, web siteniz için gereken dosyaları ve veritabanlarını depoladığı bir bilgisayardır. Çevrimiçi bir ziyaretçi web sitenize erişmek istediğinde, tarayıcıları sunucunuza bir istek gönderir ve gerekli dosyaları internet üzerinden aktarır. VPS hosting, size fiziksel bir sunucuyu simüle eden sanal bir sunucu sağlar, ancak gerçekte, makine birkaç kullanıcı tarafından paylaşılır. Sanallaştırma teknolojisini kullanarak, barındırma sağlayıcınız sunucunun işletim sisteminin (OS) üstüne sanal bir katman yükler. Bu katman sunucuyu bölümlere ayırır ve her kullanıcının kendi işletim sistemini ve yazılımını yüklemesini sağlar. Bu nedenle, tam bir kontrolünüz olduğundan sanal bir özel sunucu (VPS) hem sanal hem de özeldir. İşletim sistemi seviyesindeki diğer sunucu kullanıcılarından ayrılmıştır. Aslında, VPS teknolojisi, yeniden başlatmadan birden fazla işletim sistemi (örneğin, Windows ve Linux) çalıştırmak istediğinizde, kendi bilgisayarınızda bölümler oluşturmaya benzer. Bir VPS çalıştırmak, web sitenizi, diğer kullanıcılarla paylaşmak zorunda olmadığınız garantili kaynaklar (bellek, disk alanı, CPU çekirdeği vb.) İçeren güvenli bir kapta ayarlamanıza olanak tanır. VPS hosting ile, özel bir sunucu kiraladığınız aynı kök düzeyinde erişime sahipsiniz, ancak çok daha düşük bir maliyetle.

Web siteniz veya uygulamanız gelişmeye ve ziyaretçi sayısı artmaya başladıkça, sitenizi barındırdığınız web hosting paketi, sitenizin ihtiyaçlarına karşılık vermeyebilir ve kaynaklar yetersiz kalabilir. Bunun için hosting paketi aldığınız yerle iletişime geçerseniz sizi VPS veya VDS paketlerine sitenizi taşımanızı önerir. Bu yazımızda VPS ve VDS sunucularının tanımını ve aralarındaki temel farkları anlatmaya çalışacağız. VPS ingilizce Virtual Private Server ın kısaltılmış halidir. En basit tanımı ile bölünme işlemine girecek olan sunucunun yazılımsal olarak bölünmesi ile ortaya çıkar. Bu işlem sonucunda elde edilen VPS sunucuları ana sunucuya bağlı olarak çalışır ve ana sunucunun işletim sistemini kullanırlar. Aynı zamanda paylaşımlar yazılımsal olarak elde edildiği için, ana sunucuda veya parçalacıklara ayrılmış VPS lerde herhangi bir sıkıntı olması durumunda bundan tüm VPS ler etkilenir. Ana sunucunun VPS lere atadığı ram miktarları, kullanıma göre diğer VPS ler arasında bölüştürülebilir. VPS ler ayrı ayrı sunucular olsa da, hepsi bölündükleri ana sunucuya ve diğer VPS lere bağlı küçük sunuculardır. VDS; Virtual Dedicated Server ın kısaltılmışıdır. VDS ler ise sunucunun donanımsal olarak bölünmesi ile oluşurlar. İşlem sonunda oluşan VDS ler birbirlerinden bağımsız olarak, istedikleri işletim sistemini kullanabilirler. Bir VDS ye atanan özellik ve kaynaklar, ana sunucunun bölünmesiyle oluşan diğer VDS ler tarafından kullanılamaz. Ana sunucudan oluşturulan bir VDS de, bir problem ( VDS ye yapılan saldırılar, aşırı kaynak tüketimi vs…) meydana gelmesi durumunda, bundan diğer VDS ler kesinlikle etkilenmezler. VDS sunucu hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki vds sunucu sayfalarımızı inceleyiniz.

 

VDS Sunucu - VDS Server

* Türkiye Lokasyon VDS Sunucular

* Kanada Lokasyon VDS Sunucular

* Almanya Lokasyon VDS Sunucular

* Fransa Lokasyon VDS Sunucular

* Hollanda Lokasyon VDS Sunucular

* İngiltere Lokasyon VDS Sunucular

* Amerika Lokasyon VDS Sunucular

* Polonya Lokasyon VDS Sunucular

 

Sunucu dediğimiz şey nihayetinde web host firmanızın web sitenizi yayınlamak için ihtiyaç duyduğu bütün dosya ve veritabanlarını depolayan bir bilgisayardır. Ne zaman online bir ziyaretçi web sitenizi açmak istese, tarayıcıları sunucunuza bir talep gönderir ve gerekli dosyaları internet aracılığıyla transfer eder. VPS hosting size fiziksel bir sunucuyu taklit eden sanal sunucu sağlar ancak nihayetinde makine birkaç kullanıcı arasında paylaşılır. Sanallaştırma teknolojisi kullanarak hosting sağlayıcınız sunucunun işletim sistemi üzerine sanal bir katmak yükler. Bu katman sunucuyu bölümlere ayırır ve her bir kullanıcıya kendi işletim sistemi ve yazılımını yüklemesine olanak tanır. Dolayısıyla özel sanal sunucular (VPS) hem sanal hem de özeldir çünkü tam kontrole sahip olursunuz. İşletim sistemi seviyesinde diğer kullanıcılardan ayrıdır. VPS teknolojisi kendi bilgisayarınızı farklı işletim sistemleri yüklemek için bölmeye benzer. VPS çalıştırarak web sitenizi güvenli bir yerde garantili kaynaklarla muhafaza edebilir (hafıza, disk alanı, işlemci çekirdekleri vs) ve diğer kullanıcılarla paylaşmazsınız. VPS hosting ile tıpkı özel bir sunucu kiralamış gibi root erişimine sahip olursunuz ancak çok daha düşük bir maliyete. VPS veya VDS sunucu, Sanal bir özel sunucudur. VPS hosting, web siteniz için seçebileceğiniz en popüler hosting servislerinden biridir. Birden çok kullanıcılı bir sunucuda size adanmış (özel) kaynaklar sağlamak için sanallaştırma teknolojisini kullanır. Özel bir sunucu alanı bulamadığınız paylaşılan barındırmadan daha güvenli ve sağlam bir çözümdür. Ancak, tüm sunucuyu kiralamaktan daha küçük ve ucuzdur.
VDS sunucular, genellikle paylaşılan barındırma planlarının sınırlarını aşan, ancak yine de özel bir sunucunun kaynaklarına ihtiyaç duymayan, orta düzeyde trafik alan web sitesi sahipleri tarafından tercih edilmektedir. VDS sunucu çözümleri genellikle birden fazla barındırma planı sunar. Örneğin, ALTINSOFT'da, farklı iş gereksinimlerine uyacak sekiz VDS planımız var ve daha fazla kaynağa ihtiyacınız olduğunda sitenizi sorunsuz bir şekilde ölçeklendirmenize izin veriyoruz.

AltınSoft olarak yurtdışı sanal sunucu hizmetlerinde ve yurtdışı dedicated sunucu hizmetlerimizde gelişmiş sunucu yönetim paneli sunmaktayız. Bu sunucu paneli üzerinden sunucunuzu dilediğiniz zaman açıp kapatabilir, yeniden başlatabilir, kvm erişimi yapabilir, rdns kayıtlarını güncelleyebilir ve sunucu işletim sistemini yeniden kurabilirsiniz.
Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Diğer Yazılar